Magisterské studium
Základní informace najdete na webu: http://newstudujbohemistiku.upol.cz/
Veškeré dotazy ohledně studia můžete směřovat na sekretářku katedry dr. Zuzanu Zemanovou, zuzana.zemanova@upol.cz tel. 585 633 143.
Česká filologie (samostatný studijní program)
Česká filologie maior (sdružené dvouprogramové studium)
Česká filologie minor (sdružené dvouprogramové studium):
Vyhledejte si požadovaný hlavní obor (maior) a klikněte na „Vybrat minor“, poté zvolte českou filologii.
Souborné modulové zkoušky
Česká filologie samostatný program i dvouprogramové studium
Absolvent navazujícího magisterského studijního oboru Česká filologie je schopen samostatného vědeckého přístupu k jazykovědné či literárněvědné problematice, a je tak odborně připraven například pro profese jako nakladatelský redaktor, redaktor v médiích, korektor, textolog, editor, moderátor, tiskový mluvčí, marketingový pracovník, učitel českého jazyka a literatury (po absolvování učitelské způsobilosti - viz dále), učitel češtiny jako cizího jazyka apod. Studium v kombinaci s druhým filologickým oborem (anglistikou, germanistikou apod.) je vynikající průpravou pro práci překladatele a tlumočníka. Absolvent má také možnost dalšího odborného růstu v rámci doktorského studia.
Struktura navazujícího studia a jeho zaměření poskytuje jeho absolventovi podobu a rozsah vědomostí a dovedností pro to, aby se mohl uplatnit i jako učitel. V rámci univerzity je realizován vzdělávací program studia učitelské způsobilosti, který umožňuje získat aprobaci pro výuku českého jazyka a literatury na středních školách a druhém stupni škol základních.
Absolvent oboru:
- má výbornou znalost současného českého jazyka a principů jeho fungování, je schopen kultivovaného projevu v podobě mluvené i psané
- orientuje se v literárněvědné či v jazykovědné problematice, kriticky je obeznámený se základními kritickými a metodologickými koncepcemi, má přehled o oborové literatuře, a to nejen v rámci české vědy, ale je i v kontaktu s aktuálními trendy ve světovém vědeckém bádání
- je teoreticky vzdělán v diachronní i synchronní problematice předmětu
- je schopen své poznatky aplikovat v praxi a je připraven pro další samostatný rozvoj v rámci oboru
- vnímá svůj obor nejenom specializovaně, ale jako součást interdisciplinární báze humanitních věd
- je připraven pro oborovou praxi
Přijímací řízení
Ústní pohovor – rozprava nad dosavadním a budoucím odborným zaměřením uchazeče. Rozprava proběhne na základě písemného projektu, který bude reprezentovat odbornou profilaci uchazeče (lze využít text bakalářské či jiné odborné práce). Písemný projekt předloží uchazeč přímo u zkoušky.
V případě, že se uchazeč hlásí na jiný obor, než byl obor jeho bakalářského studia, resp. se hlásí na FF UP z jiné fakulty či vysoké školy, doloží u pohovoru kromě projektu i diploma supplement svého bakalářského studia (diploma supplement může být nahrazen seznamem atestací z průběhu bakalářského studia; diploma supplement, resp. seznam atestací musí být ověřen studijním oddělením příslušné VŠ).
Zájemci o dvouoborové studium musí úspěšně vykonat přijímací zkoušky na oba obory (viz požadavky jiných kateder). Doporučujeme proto zvážit i podání přihlášky na samostatný jednoobor.
Ediční a nakladatelská praxe
Absolvent je vybaven následujícími znalostmi: orientuje se v historických souvislostech vývoje knižního trhu a knižní kultury ve světovém i českém měřítku, je obeznámen se základními problémy jednotlivých textologických, literárněvědných, knihovědných, mediálních či kulturologických disciplín. Dovede aplikovat teoretické poznatky a metodologické koncepty na konkrétním materiálu, rozumí vzájemným vztahům jednotlivých aspektů moderní knižní kultury a knižního trhu, a to vše s ohledem na vybranou specializaci.
Absolvent je vybaven následujícími dovednostmi: na profesionální úrovni pracuje s textem po gramatické, stylistické a typografické stránce, ovládá nástroje pro zpracování textu pro tištěné i digitální výstupy, je schopen vytvářet individualizovaná řešení pro textovou editaci na různých platformách. Umí volit a realizovat vhodné ediční či textologické koncepty pro redigování a publikaci textu, umí stanovit funkci literárního díla na knižním trhu a stanovit adekvátní (ne)komerční strategii.
Podmínky pro přijetí
Podmínkou přijetí ke studiu je úspěšné ukončení bakalářského studia z filologie nebo z příbuzných oblastí, např. historické vědy, mediální a komunikační studia, sociologie kultury atd., projeví-li student dostatečnou odbornou znalost a zájem.
Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru - rozpravy nad dosavadním a budoucím odborným zaměřením uchazeče.